Women's Wrestling Captures Seven Medals at SFU Open

BURNABY, BC. - The Emmanuel College women's wrestling team headed north across the border where they competed at the International Open in Vancouver, BC Canada.

Of the eleven athletes that traveled, seven returned with medals. Strong performances came from Sophomore Kayla Marano and Senior Hannah Gladden who both won the tournament in their respective weight classes. Sophomore Marizza Birrueta fell just short of gold after finishing second in 59kg.

Sophomore Felicity Bryant and Junior Ophelia Lara both lost in the semifinals but came back to wrestle each other in the consolation finals. Freshman Kasey Baynon also made an appearance in the consolation semi-finals.

"This was the first international event for most of our girls, but they wrestled tough and battled this weekend.," said head coach Kristie Davis. "We still have mistakes to correct but I'm proud of the way they performed."

 

Results:

50KG Angelina Gomez

Raven Guidry (OCU) won by fall over Angelina Gomez (EMMANUEL U) (Fall 5:02)

Cassidy Jasperson (OCU) won by fall over Angelina Gomez (EMMANUEL U) (Fall 0:47)

 

50KG Clare Garcia

Clare Garcia (EMMANUEL U) won by fall over Lauren Calderon (OCU) (Fall 2:25)

Alleida Martinez (Menlo) won by tech fall over Clare Garcia (EMMANUEL U) (TF 10-0)

Clare Garcia (EMMANUEL U) won by tech fall over Mariah Lomas (OCU) (TF 12-1)

Amber Wiebe (UFV) won by tech fall over Clare Garcia (EMMANUEL U) (TF 11-0)

 

53KG Kasey Baynon-4th

Theresa Rankin (MCKENDREE) won by fall over Kasey Baynon (EMMANUEL U) (Fall 0:45)

Kasey Baynon (EMMANUEL U) won by tech fall over Victoria Seal (COAST WC) (TF 10-0)

Kasey Baynon (EMMANUEL U) won by fall over Katherine Sumner (MCKENDREE WC) (Fall 4:45)

Kasey Baynon (EMMANUEL U) won by tech fall over Katy Fuanai (WPU) (TF 10-0)

Jade Parsons (BROCK WC) won by tech fall over Kasey Baynon (EMMANUEL U) (TF 10-0)

 

55KG Alexandra Herle

Lauren Mason (SFU) won by tech fall over Alexandra Herle (EMMANUEL U) (TF 10-0)

Taryn Ichimura (Menlo) won by decision over Alexandra Herle (EMMANUEL U) (Dec 10-8)

 

55KG Sarah Zaragoza

Taryn Ichimura (Menlo) won by tech fall over Sarah Zaragoza (EMMANUEL WC) (TF 18-7)

Olyvia Smith (SFU) won by decision over Sarah Zaragoza (EMMANUEL WC) (Dec 8-4)

 

59KG Marizza Birrueta-2nd

Marizza Birrueta (EMMANUEL U) won by fall over Kailyn Ramos (OCU) (Fall 2:17)

Marizza Birrueta (EMMANUEL U) won by decision over Ferris Sandboe (EWC BEARS WC) (Dec 15-8)

Brenda Reyna (MCKENDREE) won by tech fall over Marizza Birrueta (EMMANUEL U) (TF 13-2)

 

65KG Kayla Marano-1st

Kayla Marano (EMMANUEL U) won by tech fall over Chloe Rogers (SFU) (TF 13-0)

Kayla Marano (EMMANUEL U) won by decision over Angela Peralta (Menlo) (Dec 8-0)

Kayla Marano (EMMANUEL U) won by decision over Felicity Bryant (EMMANUEL U) (Dec 10-2)

Kayla Marano (EMMANUEL U) won by decision over Skylar Grote (BROCK) (Dec 9-1)

 

65KG Felicity Bryant-3rd

Felicity Bryant (EMMANUEL U) won by fall over Brook Logan (OCU) (Fall 2:42)

Kayla Marano (EMMANUEL U) won by decision over Felicity Bryant (EMMANUEL U) (Dec 10-2)

Felicity Bryant (EMMANUEL U) won by injury default over Chloe Rogers (SFU) (Inj. 3:00)

Felicity Bryant (EMMANUEL U) won by tech fall over Ophelia Lara (EMMANUEL WC) (TF 10-0)

 

65KG Ophelia Lara-4th

Ophelia Lara (EMMANUEL WC) won by tech fall over Megan Fendelet (EWC BEARS WC) (TF 16-4)

Ophelia Lara (EMMANUEL WC) won by fall over Brittany Woods-orrison (Menlo) (Fall 4:59)

Skylar Grote (BROCK) won by tech fall over Ophelia Lara (EMMANUEL WC) (TF 10-0)

Ophelia Lara (EMMANUEL WC) won by fall over Brook Logan (OCU) (Fall 5:03)

Felicity Bryant (EMMANUEL U) won by tech fall over Ophelia Lara (EMMANUEL WC) (TF 10-0)

 

68KG Hannah Gladden-1st

Hannah Gladden (EMMANUEL U) won by decision over Indira Moores (BROCK WC) (Dec 5-4)

Hannah Gladden (EMMANUEL U) won by decision over Iman Kazem (Menlo) (Dec 15-14)

Hannah Gladden (EMMANUEL U) won by decision over Alyvia Fiske (SFU) (Dec 4-3)

86KG Kaylee Seabolt-5th

 

Round 1 - Emily Sandoval (Menlo) won by decision over Kaylee Seabolt (EMMANUEL U) (Dec 9-3)

Round 2 - Serena Woldring (SFU) won by tech fall over Kaylee Seabolt (EMMANUEL U) (TF 10-0)

Round 3 - Korinahe Bullock (MCKENDREE) won by tech fall over Kaylee Seabolt (EMMANUEL U) (TF 10-0)

Round 5 - Brandy Lowe (MCKENDREE) won by forfeit over Kaylee Seabolt (EMMANUEL U) (FF)

 

For more news on Emmanuel College athletics, visit goeclions.com.